Ekologie a atomové elektrárny to je dnešní téma téměř na všech serverech. Při prolézání „zelených“ článků, občas člověk narazí i na nějakou tu zajímavost. Nemusíte se ale bát. Z následujícího článku „Zezelenat může i uhlí!“ zase tolik pro-ekologických aktivit nečouhá. Hlavním tématem je technologii CCS (Carbon Capture & Storage ). Jde o technologii, která se zabývá jímáním a separací oxidu uhličitého, který vzniká při spalování fosilních paliv. Článek se sice staví proti této technologii, ale chybějí v něm nějaké šokující pádné argumenty.
Mnohem zajímavější byl však jeden z odkazů uvedený v diskuzi pod článkem. Autor článku „Nacpeme uhlík znovu pod zem a zachráníme lidstvo?“ se touto technologií zabývá mnohem podrobněji. Najdete zde jak podrobný popis toho jak to celé funguje tak i výčet nevýhod. Asi nejdramatičtější jsou pak bezpečnostní rizika této technologie, z nichž si část dovolím ocitovat:
Geologické formace samozřejmě nejsou certifikované tlakové nádrže. Lze předpokládat, že CO2 bude v určité míře unikat podél geologických zlomů. Takže je pouze otázkou času (možná i tisíciletí), kdy uskladněný plyn postupně unikne. Ukládaný CO2 má být skladován pod vysokým tlakem. Zvýšení tlaku v úložišti může způsobit mikrozemětřesení s rizikem narušení nadložních vrstev a náhlého a nepředvídatelného masového úniku CO2. Problém je v tom, že CO2 přestává být ve vyšších koncentracích neškodným sodovkovým plynem a zabíjí. Uvádí se, že objemová koncentrace CO2 okolo 8% zabíjí člověka do 30-60 minut.
Po přečtení obou článků a několika diskusních příspěvků jsem k tomu celému zaujal vnitřně jasné stanovisko. Za technologií CCS dnes pravděpodobně stojí loby velkých firem, které mají investice ukryté v uhelných elektrárnách. Snaží se tak svoje investice udržet co nejdéle ve hře a zkoušejí to hrát i na strunu zelené energie. Pro ty hloubavější … za vším jsou prostě prachy. Na druhou stranu nelze než kroutit hlavou nad tím, jak Zelení si nedokáží spočítat na prstech jedné ruky jak to s touto technologií „ala sysel“ ve skutečnosti je. Buď mě něco uniká, nebo jsou dotace na ekologické zdroje energie místy trochu začerněné.
Žádné komentáře:
Okomentovat