neděle 25. ledna 2009

Češi chtějí oddělovat čas od prostoru

Naši vědci se pustili do boje o projekt největšího a nejsilnějšího laseru světa. Chtějí, aby jedinečné evropské výzkumné středisko, které bude právě tento laser vyvíjet, bylo právě u nás. Projekt se bude označovat zkratkou ELI. Jeho výkon bude obrovský. Podle předpokládaných výpočtů by měl být stokrát silnější než dnešní nejsilnější světové lasery. Za jednu minutu dokáže vytvořit takový světelný impuls, jehož energie bude v řádově exawattech (trilion wattů). Takto obrovský výkon bude však možné vyvinout jen po velmi malou dobu a na velmi malé ploše. Předpokládá se, že půjde o tisícinu biliontiny sekundy a výkon bude soustředěn na plochu, která je viditelná jen pod vědeckým mikroskopem. Ve světě populární a vysoce ceněný vědecký časopis Nature o laseru ELI napsal, že bude tak mohutný, aby dokázal od sebe oddělit čas a prostor.

O projektech, jejich výhodách i nevýhodách si můžete přečíst v zajímavém článku „Vědci bojují o evropské projekty. Češi chtějí laser “. Josef Tuček, jenž je autorem tohoto článku, se snaží čtenářům přiblížit situaci okolo přidělování těchto projektů ze všech stran a navíc i rozebírá šance Českých vědců na získání projektu ELI.

Jednou z nejdůležitějších věcí ve výzkumu obecně, jsou bohužel peníze. Přesto že se tím autor ve svém článku okrajově zabýval, bál se situaci rozebrat hlouběji. Naši vědci sice v současnosti mají možnost přistupovat k „penězům z fondu Evropské unie pro podporu výzkumu v zaostalejších regionech“, ale co až nám peníze z těchto fondů dojdou. Má naše země vůbec šanci v budoucnu uživit špičkové výzkumné centrum na mezinárodní úrovni? Má peníze na podporu obřích mezinárodních výzkumných programů?

Všichni rádi uslyšíme, že naše republika je ve světě známá i díky špičkovému výzkumu. Všichni rádi uslyšíme, že našim vědcům se podařil nějaký skvělý objev. Ale máme na to peníze?

Je tedy nutné zachovat chladnou hlavu a přistupovat s rozvahou a jistou dávkou realizmu k budoucímu vývoji v oblasti výzkumu. Jsme malá země a naše možnosti jsou omezené. Podporování výzkumu je sice vládní prioritou, ale jak dlouho jim v nadcházející době „temna“ tato priorita vydrží, o tom se dá jen spekulovat. Je možné, že nakonec bude nutné „nakrmit lidi“ a investice do výzkumu bude nutné posadit až na druhou kolej.

Držím tedy našim vědcům (i nám všem) palce, ať jim příznivá doba, vláda a peníze zůstanou nakloněni co nejdéle.

Žádné komentáře:

Okomentovat