O projektech, jejich výhodách i nevýhodách si můžete přečíst v zajímavém článku „Vědci bojují o evropské projekty. Češi chtějí laser “. Josef Tuček, jenž je autorem tohoto článku, se snaží čtenářům přiblížit situaci okolo přidělování těchto projektů ze všech stran a navíc i rozebírá šance Českých vědců na získání projektu ELI.
Jednou z nejdůležitějších věcí ve výzkumu obecně, jsou bohužel peníze. Přesto že se tím autor ve svém článku okrajově zabýval, bál se situaci rozebrat hlouběji. Naši vědci sice v současnosti mají možnost přistupovat k „penězům z fondu Evropské unie pro podporu výzkumu v zaostalejších regionech“, ale co až nám peníze z těchto fondů dojdou. Má naše země vůbec šanci v budoucnu uživit špičkové výzkumné centrum na mezinárodní úrovni? Má peníze na podporu obřích mezinárodních výzkumných programů?
Všichni rádi uslyšíme, že naše republika je ve světě známá i díky špičkovému výzkumu. Všichni rádi uslyšíme, že našim vědcům se podařil nějaký skvělý objev. Ale máme na to peníze?
Je tedy nutné zachovat chladnou hlavu a přistupovat s rozvahou a jistou dávkou realizmu k budoucímu vývoji v oblasti výzkumu. Jsme malá země a naše možnosti jsou omezené. Podporování výzkumu je sice vládní prioritou, ale jak dlouho jim v nadcházející době „temna“ tato priorita vydrží, o tom se dá jen spekulovat. Je možné, že nakonec bude nutné „nakrmit lidi“ a investice do výzkumu bude nutné posadit až na druhou kolej.
Držím tedy našim vědcům (i nám všem) palce, ať jim příznivá doba, vláda a peníze zůstanou nakloněni co nejdéle.
Žádné komentáře:
Okomentovat